Bankalarla Canlı Hayvan Alım Protokolü İmzalandı

BüyükbaşhayvanÖzel bankalar ile canlı hayvan alım protokolü yaptık. Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği olarak, 140 kooperatifin ortaklarına ipoteksiz hayvan alımı olanağı sunuyoruz. Proje kapsamında 35 yetiştiricimiz 200 büyükbaş hayvan alımı gerçekleştirdi.

Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği olarak özel bankalar ile yaptığımız protokol neticesinde, 1 ile 10 arası büyükbaş hayvan alımı için üyelerimize ipoteksiz kredi desteği sağlıyoruz. Protokolün imzalanmasının üzerinden bir hafta geçmesine karşın birliğimizin garantörlüğünde bölgedeki çiftliklerden toplam 200 civarında gebe düve alımı yapıldı.
Başkanımız Ramazan Demirkıran, hayvan varlığını ve süt üretimini artırmak hedefiyle başlattıkları çalışma hakkında bilgi verdi.
Üyelerinin işletmelerini güçlendirmeyi, hayvan varlığını ve süt üretimini artırmayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Demirkıran, şunları kaydetti:
“Girişimlerimiz ve üreticilerimizin talebi doğrultusunda hayvan alımı ile ilgili Denizbank ve Türkiye Ekonomi Bankası ile canlı hayvan alım protokolü imzaladık. Protokol çerçevesinde üyelerimiz 1 ile 10 arası büyükbaş hayvanı ipoteksiz kredi ile alabiliyor. Üretici alacağı hayvanı kendi tespit ediyor. İçinde veteriner hekimin de bulunduğu kabul komisyonu hayvanları inceliyor, uygun görürse hayvan alımı yapılarak banka tarafından ödemesi yapılıyor” dedi.

200 BÜYÜKBAŞ ALIMI GERÇEKLEŞTİ
Bir hafta gibi kısa bir sürede 35 yetiştirici tarafından 200 büyükbaş hayvan alımı gerçekleştiğini belirten Demirkıran taleplerin devam ettiğini de söyledi.
Başkan Demirkıran: “Tekirdağ Tarım Kooperatifi Birliği’ne bağlı kooperatiflerin ortakları sütünü bağlı olduğu kooperatife vermek şartıyla 10 tane büyükbaş hayvanı ipotek göstermeden kefalet ile alabiliyor. Konuyla ilgili hem Denizbank hem de Türkiye Ekonomi Bankası ile Protokol imzaladık. 1 hafta içinde 35 ortağımıza 200 büyükbaş hayvan alımı gerçekleştirdik. Talepler devam ediyor. Bütün talepleri karşılamayı hedefliyoruz” dedi.
Bankanın üreticiler ödeme konusuna farklı seçenekler sunduğunu ödemesiz dönemin 2 yıla vadenin 7 yıla kadar uzadığı seçeneklerin bulunduğunu belirten Demirkıran: “Üretici kendine uygun gelen bankayı ve seçeneği tercih ediyor” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir