Tarım Kooperatiflerinden Süt Birliğine Cevap

IMG_0438Saray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fikret Özer tarafından geçtiğimiz günlerde süt fiyatının Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından düşürüldüğüne yönelik açıklamalara cevap geldi. Tekirdağ Tarım Kooperatifi Başkanı ve Tarım Kooperatifler Merkez Birliği Başkan Yardımcısı Ramazan Demirkıran, Tekirdağ Tarım Kredi Kooperatifleri Saray Şubesi ziyaretinde yaptığı açıklamalarda kamuoyunda Saray Süt Üreticileri Birliği tarafından yanlış bir algı oluşturulduğu, üreticinin süt fiyatının aşağı düşmesi gibi bir durum söz konusu olmadığını belirtti.

SÜT FİYATINDA İNDİRİME GİDİLMEDİ

15 Aralık Salı günü Tarım Kredi Kooperatifleri Saray Şubesi’ni ziyaret eden Başkan Demirkıran Saray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fikret Özer tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalara cevap verdi. Tarım Koop Saray Şubesi’nde açıklamalarda bulunan Demirkıran Fikret Özer’i ağır bir dille eleştirdi. Kooperatif olarak hiçbir kurumla sorunları olmadığını belirterek sözlerine başlayan Demirkıran konuşmasında, “Bizim hiçbir kurum ile sorunumuz yok.  Süt Birliği başkanının açıklamasında önce bir bakmak lazım bu adam bu işin gerçek sahibi mi, ineği var mı diye. Sanayicilerle birlikte Çanakkale’de gerçekleştirilen toplantıda alınan kararla süt fiyatı aşağı çekilmedi. Toplantıda alınan kararda kooperatifler tarafından sanayiciden alınan hizmet bedelinde indirime gidildi. Bahsedilen toplantıya bizde katıldık. Süt fiyatının düşürüldüğü belirten yanlış içerisindeler.” dedi.

“TALEBİMİZDE ISRARLIYIZ VE İFADEDE DOĞRU OLACAĞIZ”

Taleplerinde ısrarlı olduklarını belirterek açıklamalarına devam eden Demirkıran, “Biz burada ne diyoruz, 1 Aralık 31 Aralık tarihleri arasında döktüğümüz sütlerden kooperatif hizmet bedelinde indirime gideceğimizi belirtiyoruz.  Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği Süt fiyatı olan 1 lira 15 kuruştan üzerinden sanayiciden yüzde 8 ilk 10 arası kooperatif hizmet bedeli alıyoruz. Biz bu bedel üzerinden 2 kuruş feragat ediyoruz. Üreticilerimize 1 lira 15 kuruştan ödemelerini yapmaya devam ediyoruz. Biz sanayici sütün fiyatını düşürmesin, üreticimiz etkilenmesin diye kendi kooperatif bedelimizden feragat ediyoruz.  Biz süt fiyatının düşürülmesine karşıyız.

“KİMİN PARANIN PEŞİNDE OLDUĞU BELLİ”

Ulusal Süt Konseyi yaşanan soruna köklü bir çözüm bulmazsa bizde yaklaşık 800 kooperatif olarak hizmet bedelimizden 3 kuruş fedakarlık etmeye devam edeceğiz. Kimin paranın peşinde olduğu belli, onlar hizmet bedellerinden feragat etmezler, yıllık aidatlarına bakarlar. Yeni yıl ile birlikte asgari ücretin yüzde 10 yıllık aidat alınacak. 1000 üye olsa kasa 100 bin TL para girecek demektir.  Biz açıklamamızın arkasındayız. Üreticilerimize Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği fiyat üzerinden ödeme yapıyoruz, kooperatif hizmet bedelinden feragat ederek üreticimizin bir kayıp yaşamamasını sağlıyoruz” dedi.

DESTEKLEMELER 90 KURUŞTAN YAPILACAK

24 Aralıkta gerçekleştirilecek destek ödemeleri ile ilgilide açıklamalarda bulunan Demirkıran üreticilere müjde verdi.  Demirkıran 24 Aralık’ta gerçekleştirilecek desteklemelerin 60 kuruştan 90 kuruşa çıkarıldığı belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir