Seçim Heyecanı Yaşandı

haber3

“Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Bölge Birliği seçimlerinde üyeler, Ramazan Demirkıran’a devam dedi.”

Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Bölge Birliği Genel Kurulu, büyük bir katılım ile Ramada Otel toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği ve Çanakkale Bölge Birlik Başkanı Mehmet Özkurnaz, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özgün, Gıda Tarım Hayvancılık Tekirdağ İl Müdürü Cevdet Soyak, Edirne Bölge Birlik Başkanı Ahmet Erken, Konya Bölge Birliği Başkanı Seyit Mehmet Dağ, Mersin Tarım Kooperatifleri Bölge Başkanı İlhami Hançer, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Arslan, Tekirdağ İl Genelinde bulunan Kooperatiflerin Başkan ve Yöneticileri ile misafirlerin katıldığı genel kurul Divan heyetinin seçimi ile başladı.

Divan Başkanlığı için önerge veren kooperatifler, Merkez Birliği ve Çanakkale Bölge Başkanı Mehmet Özkurnaz, Katip üyeliklere de Ferit Ezgin ve Salim Serdar önerildi.

Yapılan oylamada Divan Heyetine seçilen Mehmet Özkurnaz genel kurulu Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başlattı.

Tarım Kooperifleri Merkez Birliği ve Çanakkale Bölge Başkanı Mehmet Özkurnaz yaptığı konuşmasında ” Az öncesi bir slayt gösterisi izledik. Tekirdağ Bölge Birliğimiz 3-5 yıl öncesi ne durumdaydı, şimdi nasıl başarılara imza attı bunu gördük. Kendilerini de çalışmalarından ve başarılarından dolayı da kutluyorum. Trakya’da Edirne-Tekirdağ ve Kırklareli’de Hayvancılık ve Tarımsal faaliyetler oldukça iyidir. Türkiye’nin Çeltik üretiminin % 47 si Trakya bölgesinde üretiliyor. Bunun yanı sırada süt hayvancılığında olsun, diğer tarımsal ürünlerimizde olsun belirli bir noktaya gelindiğini görüyoruz. Ülkemizde de Tarım Reformu olarak Avrupa Birliği kriterlerine uygun, toprağın bölünmemesi için yeni yeni kanunlar çıkıyor. Bakanlığın bu konuda çok hassas olduğunu biliyoruz. Miras yoluyla bölünen arazilerin hiç bir çiftçimize yaramadığı gibi kardeşler arasında veya akrabalar arasında tartışmalara neden oluyor, köylere baktığımızda akrabalar arasında küs bir nesil yetişiyor. Bu nedenle toprakların bölünmemesi konusunda da, arazilerin bölünme olmaması konusunda da 55 dönüm sulu tarım, 120 dönüm kuru tarım yapan çiftçilerimiz bunun altında herhangi bir arazilerini miras yoluyla da dahi olsa bölünmeyecek, miras yoluyla parçalanan arazileri aileden bir çiftçi almış olacak. Ve dolayısıyla toprakların hem ekilmemesi, hem mahkemelerde konu olmaması açısından ülkemiz çok iyi bir yerlere gelecektir. Kuraklık konusunda da ara ara yağmurların yağması yaz ayında bu kadar yağmurun yağması bizlerde ve üreticilerde bir sıkıntı yapıyor, yine ot biçimlerinde de yağmurlar yağdığından dolayı da otlarda kararma oluyor. Hayvan üreticilerimizin bu yıl ot ve saman konusunda sıkıntıya girebilirliği söz konusu. ” dedi.

Tekirdağ Bölge Birliği Başkanı ve Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Demirkıran’da yaptığı konuşmasında ” Güneşin toprağı, toprağın insanı çok sevdiği bir dünya. 9 yıldır Tarım Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanlığını yapmaktayım. 2007 yılında bir köşe yazısı vardı. Trım Kooperatifimiz ile ilgili. Köşe yazısında şöyle diyordu. ” Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Bölge Birliği Kartopu gibi büyüyor mu.? Acaba.” Acaba kelimesinin altında çok şeyler yatıyordu. Evet arkadaşlar . Kar topu gibi büyüdük. Büyüdükçe de güçlendik. Bu gücü sizler bize sağladınız. Bizler suyun üzerine yazı yazmadık. Gönlümüze yazdık. O gün 70 kooperatiftik, bu gün 120 kooperatife geldi sayımız. O gün bölge birliğimizin 3 kuruş paraya ihtiyacı vardı. Bugün artık 1 yıllık bütçeler yapmakta. Bu benim başarım değil. İnananların ve sizlerin başarısı.Bizler bunları oluştururken herkesin bir düşüncesi fikri vardı. Biz bunlara saygı duyduk. Biz kooperatifimizi hizmet yeri olarak gördük. Biz ortaklarımıza fikirler sunduk. Hiç bir zaman hükmetmeye kalkmadık. Hepsini içimize kazanmaya çalıştık. Bizler bu çalışmalara sonucu kaybedebilirdikte. Şu çok iyi bilinmelidir ki kaybetmeyi, ahlaksızca bir kazanca ne kooperatiflerimizi ne de şahsımızı tercih ettik. Bu dünyada bırakacağımız en güzel miras dürüstlüktür. Günler ve aylar geçiyor, geçecekte. Bize teslim etmiş olduğunuz birliğimiz bu gün yeni yönetim kurulu seçecektir. Yeni arkadaşlar hedefe ulaşmak için var güçleri ile çalışacaklardır. Şunu unutmayalım arkadaşlar, yaptığımız şeylerin ve yapacaklarımızın engellenmesine izin vermeyelim.Rüzgarın yönünü değiştiremiyorsak, yelkenlerimizi rüzgara göre ayarlayalım. Çünkü önümüzdeki çalışmalarımızda bizleri içlerine sindiremeyenler olacaktır. Bunlara karşı kendimizi tutalım, isyana da kaptırmayalım. SS Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Bölge Birliğimiz biricik mekanımızdır. Mekanımızın genel kurulu birliğimize, ülkemize ve Tarım Kooperatifçiliğine hayırlı olsun.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Arslan’da yaptığı konuşmasında yeni yapılanmadan, belediyelere düşen görevlerden ve yapılacak olan çalışmalardan bahsetti.

Tarım Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özgün’de yaptığı konuşmasında çok zor bir sektörde olduklarını belirterek ” Güneş çok ısıtırsa problemimiz var demektir. Az olursa gene problemimiz var demektir. Yağmur çok yağarsa problem, az yağarsa da problem. Kış uzun sürerse problem, kısa sürerse gene problem. Yani tarım sektöründe problem hiç bir zaman bitmiyor, bitmedi, bitmeyecek.Çünkü yaptığımız iş tabiat şartlarına bağlı.” dedi.

Tarımdan ülkemize 61 milyar dolar katkı sağlandığını belirten Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özgün, üretilen bu ürünlerden 17.7 Milyar dolar ihracat yapıldığını ifade etti.

Yapılan konuşmalardan sonra 2013 yılı faaliyet raporu, gelir gider raporları, denetleme kurulu raporları ile 2014 yılı tahmini bütçe genel kurula okunarak oy birliğince kabul eidldi.

Geçilen seçimlere tek liste ile giren Ramazan Demirkıran ve ekibine yapılan açık oylama ile yeniden yönetime devam denildi.

Yapılan seçimler sonrasında Başkanlığa Ramazan Demirkıran, Yönetim Kurulu üyeliklerine Orhan Kızıl, Hasan Güngör, Fikri Özer ve Halil Bigalı, Denetleme Kurulu üyeliklerine Alaattin Yavuz, Halil Ergün ve Selim Gök seçildi.

haber3_1 haber3_2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir