Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği bölge ekonomisine can suyu oluyor

başkanTarım ve hayvancılığın büyük önem taşıdığı 900 bin nüfuslu Tekirdağ’da, Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği 20 bin üyesi ile bölge ekonomisi için can suyu oluyor.

Başkanımız Ramazan Demirkıran’ın Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği’nin 20 bin üyesi bulunuyor. Aileleri ile Tekirdağ’da 100 bin kişinin geçim kaynağı olan Bölge Birliği Tekirdağ’da yaşayan 10 kişiden birini kapsıyor. Birlik, tarım ve hayvancılığın büyük önem taşıdığı Tekirdağ’da önemli aktörlerden biri.
Kırklareli ve Edirne ile birlikte Trakya’nın tarım ve hayvancılık alanındaki potansiyeline ve gelişmişliğine dikkat çeken Tekirdağ Tarım Koop Başkanı ve Merkez Birliği Başkan Yardımcısı Ramazan Demirkıran, “Trakya Bölgesi’ndeki tarım ve hayvancılık alanındaki gelişmişliğin ve yüksek katma değerin altında kooperatifleşme vardır” diyerek bölgedeki kooperatifçiliğin önemine dikkat çekiyor.

KOOPERATİFÇİLİK SEVDA İŞİ
Kooperatifçiliğin sevda işi olduğunu belirten Demirkıran, “Bugün Türkiye’de kooperatifçilik denildiğinde akla Trakya gelir. Bizler kooperatiflerimizi hizmet yeri olarak görüyoruz. Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği’nin kurulması ile birlikte Trakya’da ve Türkiye’de kooperatifçilik önemli bir ivme kazandı. Hedefimiz Kooperatifçiliği Tekirdağ’da çok daha iyi yerlere taşımaktır” dedi.

KÖYDEN KENTE GÖÇÜ ENGELLİYORUZ
Kooperatifin önemine değinen Demirkıran, “Köylerden şehirlere göçü engelliyoruz. Kooperatiflerin çalışmaları ve yaptıkları yatırımlarla genç nüfus köyde kalıyor. Tarihten günümüze önemli bir bağcılık merkezi olan Şarköy İlçesi’ne bağlı Mursallı’da kooperatin faaliyete geçmesi ile birlikte köyden şehre genç nüfusun göçü durmuştur” diye konuştu.

ÜYEMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ
Bölge Birliği’ne bağlı 140 kooperatifin değişik alanlarda faaliyet yürüttüğünü belirten Demirkıran, “Kooperatiflerimiz bünyesinde oluşturulan marketlerde üyelerinin ihtiyaç duyduğu ev içi tüketim ürünlerinin de satışını yapıyor. Kaliteli ürünler uygun fiyata satılırken, ürününü kooperatife veren ortaklar açık hesap alışveriş de yapabiliyor” ifadelerine yer verdi.
Kooperatifler olarak her zaman üyelerinin yanında olduğunu belirten Demirkıran, “Biz çiftçilerimizin her zaman yanındayız. 140 noktada örgütlüyüz. Amacımız ürettikleri ürünleri değerlendirmeleri noktasında misyon üstlenmek” dedi.

KALİTELİ SÜT ÜRETİMİ
Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Bölge Birliği’nin faaliyetleri içinde hayvancılık faaliyetleri önemli bir yer tutuyor. Türkiye’nin en kaliteli ve sağlıklı uluslararası standartlara uygun sütün Trakya’da üretildiğini iddia eden Başkan Demirkıran, şöyle konuştu: “Kooperatifleşme süt kalitesinde artışı kendiliğinden getirdi. Kooperatifler ve birlikler bir araya gelerek kapı kapı dolaşarak süt alımını yasakladık. Kurduğumuz laboratuvar ve modern süt toplama merkezleri ile Türkiye’nin en kaliteli sütünü topluyoruz. Kapı kapı dolaşmıyor, uluslararası standartlarda kalitede sütü sanayiye ulaştırıyoruz.”

TOPLU HAYVANCILIK İŞLETMESİ
Türkiye’de ilk defa toplu hayvancılık işletmesini Hemitköy Kalkınma Kooperatifi olarak yaşama geçirdiklerini belirten Demirkıran, bu örnek proje kapsamında 72 üyelerinin 250 hayvanı bulunduğunu, projeyle süt veriminde artış, maliyetlerde ise düşürülmesi noktasında başarı yakaladıklarını söyledi. Demirkıran, “120 hayvan ile başladık şu an 250 hayvanımız var. Ortaklarımızın işletmelerinde 12-13 kg. sağarken, işletmenin ortalaması 25 kg. Ayrıca kooperatifin ortakları vardiyalı olarak çalışıyor. İşletmemizde sözleşmeli bir veteriner hekimimiz de bulunuyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir