İnekler bayram tatiline izin vermiyor

Üreticiler kurban bayramını bir ayağı ağırda kutladı

İnekler bayram tatiline izin vermiyor

Türkiye’nin ilk toplu hayvancılık işletmesini yaşama geçiren Hemit Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ramazan Demirkıran dokuz gün tatil ilan edildiği Kurban Bayramında özellikle aile işletmeciliği yapan süt üreticilerinin bayramda da çalıştığını belirtirken yıl boyunca hiç tatil yapamadıklarına dikkat çekti.

Hemit Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Ramazan Demirkıran birçok kişinin Kurban Bayramı süresince bayram tatili yaparken süt üreticilerinin bayramda da çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Hayvan sahiplerinin ülkenin et ve süt ihtiyacını karşılama noktasında zor koşullarda üretim yaptıklarını belirten Başkan Demirkıran: “Süt üreticileri de çoğunluğumuz gibi bayramlıklarını giyerek evden çıktı. Ancak tek farkı bulunduğu işletmeden uzağa gidemediler. Sabah bayram kıyafeti kirlenmemesi için büyük dikkatle sütünü sağıp bayram namazından önce süt toplama merkezine sütünü teslim ettiler. Gün içinde bir yandan bayramlaşmak için büyüklerine gidip küçüklerini evinde misafir ederken bir yandan da hayvanların ihtiyaçlarını gidermek için çalıştılar. Süt üreticileri kurban bayramını bir ayağı ağırda kutladı” dedi.

Hasta olmak yok

Hemit Köyü Kalkınma Kooperatifi ve Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği Bölge Başkanı Ramazan Demirkıran yaptığı açıklamada süt üreticilerinin zor koşullarına dikkat çekti. Aile işletmeciliği yapan süt üreticilerinin hasta olma hatta ölme hakkı dahi olmadığın söyleyen Başkan Demirkıran süt üreticileri arasında çok yaygın olan “Cenaze bekler süt beklemez” sözünü anımsattı.

Ramazan Demirkıran bölgedeki süt sanayicilerine bayram döneminde süt alımı yaptıkları için de teşekkür etti. Başkan Demirkıran: “Hayvanlar ne bayram dinliyor ne yılbaşı, 365 gün süt veriyor. Bayramlarda süt işletmelerinin süt alımı çok önemli. Bölgedeki süt sanayisi bu konuya sorumlulukla yaklaşıyor. Türkiye’nin birçok bölgesinde bayramda süt satışı sorunu yaşanırken biz Tekirdağ bölgesinde sorun yaşamadık. Üreticinin alınteri sütü yerde bırakmayan Tekirdağ  bölgesinde süt işletmelerine teşekkür ediyoruz” dedi.2626

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir