Bağcılığı Geliştirme Projesi İçin İşbirliği Protokolü İmzalandı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile S. S. Tekirdağ Bölgesi Tarım Kooperatifler Birliği arasında “ Bağcılığı Geliştirme Projesi” kapsamında işbirliği protokolü imzalandı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bu protokol sonrası hayata geçecek olan proje ile farklı topoğrafik ve ekolojik yapısı nedeniyle çok farklı tarımsal ürün yelpazesine sahip olan Şarköy İlçesi’nin gayri safi üretim değeri içinde tek başına yüzde 30’un üstünde paya sahip olan bağcılığın geliştirilmesi için harekete geçti.

YÜKSEK TELLİ TERBİYE SİSTEMİ İLE ÜZÜM ÜRETİMİ ARTACAK

Bu kapsamda Tekirdağ Bölgesi Tarım Kooperatifler Birliği ile işbirliği yapılarak, bağcılığın daha modern yöntemlerle yapılması ve uygulanan bu yöntemlerle daha az maliyetle daha kaliteli mahsul alınması sağlanacak. Bu üretim modellerinin yaygınlaştırılmasına yönelik imzalanan proje, Şarköy İlçesi’nin Çınarlı, Gaziköy, Mursallı, Yayaköy, ve Yörgüç olmak üzere beş kırsal mahallede Sınırlı Sorumlu Tarımsal Kalkınma kooperatiflerine üye 45 çiftçinin yaklaşık 158 dekar bağında uygulanmaya başlanacak. İki yıl süreyle uygulanacak olan proje, ikinci yılında talep edilen mahallelerde uygulanacak.

Yedi yaş ve daha genç bağlarda uygulanacak proje ile bir çiftçinin en az 3 dekar bağında yüksek telli terbiye sistemi tesis edilecek. Proje yararı tespit edildikten sonra, uygulama hızla il geneline yayılarak, üzün üretimi ve çiftçi gelirlerinde önemli artış sağlanabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir